Loading...
  [email protected] 0216 471 07 33
  • FlexSlider image
  • FlexSlider image
  • FlexSlider image
Isı geri kazanım üniteleri, taze hava ihtiyacı olan mekanlarda havalandırma yaparken enerji tasarrufu da sağlamak amacıyla üretilen cihazlardır. Isı geri kazanım üniteleri aynı zamanda sağladıkları enerji tasarrufu sayesinde kurulum maliyetini kısa sürede geri ödeyen cihazlardır.
Isı geri kazanım üniteleri temel olarak, ortamdan dışarı atılan havadaki enerjiyi ortama verilen taze havaya ekleme prensibi ile çalışırlar.  Isı geri kazanım ünitesi kullanılan bir mekanda havalandırma amacıyla, yazın ortamdaki soğu tulmuş hava dışarı atılırken içeri alınacak taze hava soğutulur. Kışın ise ortamdaki sıcak hava dışarı atılırken  içeri alınacak taze hava ısıtılır.

Böylece %70' e varan enerji tasarrufu elde edilir. Bu işlemleri yaparken ısı geri kazanım üniteleri herhangi bir enerji kaynağı kullanmazlar, havadan havaya ısı geri kazanımı sağlarlar.
Isı geri kazanım ünitelerimizin diğer bir özelliği de taze hava temininden yoksun olan split veya değişken soğutucu debili sistemlerle beraber kullanılmalarıdır. Bu şekilde beraber kullanım neticesinde enerji tasarrufunun yanında mekanın ihtiyacı olan taze hava da karşılanmış olur. Isı geri kazanım üniteleri yıl boyunca kesintisiz kullanılırlar.
Özellikle dış hava sıcaklığının çok soğuk veya çok sıcak olduğu bölgelerde ofisler, lokantalar, cafeler, sinemalar, hastaneler, derslikler, yatakhaneler, kapalı yüzme havuzları, matbaalar, atölyeler gibi yoğun taze hava ihtiyacı olan mekanlarda  ideal havalandırma için kullanılırlar.
Isı geri kazanım ünitelerimiz  250 m3/h’ten  7.000 m3/h’e kadar çok geniş bir uygulama aralığında üretilmektedir.
Isı geri kazanım ünitelerimiz, görünüş olarak kanal tipi   santrallerle benzer özellikler taşırlar. Son derece düşük kabin yükseklikleri nedeniyle az yer işgal ederler. Düşük kabin profilleri asma tavan içine veya yükseltilmiş döşeme içine monte edilmelerine imkan sağlar. Isı geri kazanım ünitelerimiz,  asma tavan içine askı elemanları ile monte edilirler.
Bu nedenle herhangi bir  kaideye ihtiyaç duymazlar.
Isı geri kazanım ünitelerimizin  yapımında özel çekilmiş alüminyum profillerle 22.5 mm kalınlığında, dış yüzü boyalı ve pvc kaplı, iç yüzü galvaniz sacdan mamul, poliüretan dolgulu, çift cidarlı paneller kullanılmaktadır. Paneller profillere civatalarla bağlanmakta, panel ile profil arasında sızdırmazlığı temin eden neopren conta bulunmaktadır. Kabin yanında reküperatör ve filtrelere erişebilmek için klipslerle sabitlenmiş asgari bir adet sökülebilir servis kapağı bulunmaktadır. Fanlar ise ön panellere monte edilmiş olduğundan servis için ön panellerle birlikte sökülüp dışarı alınabilmektedir.
Isı geri kazanım ünitelerimizde vantilatör ve aspiratör olarak biribirinin aynı, benzer teknik karakteristiklere sahip çift emişli, öne eğik kanatlı ve direkt akuple motorlu veya kayış kasnaklı fanlar kullanılmaktadır. Fanlar, imalatçı firmanın laboratuvarlarında AMCA 210/85’ e göre test edilmiş ve sertifikalandırılmıştır. Isı geri kazanım ünitelerimizde plakalı ısı geri kazanım elemanları kullanılmaktadır. Plakaları alüminyumdan mamul ve çapraz akımlı ters yönlü ısı eşanjörü prensibine göre çalışan bu ısı geri kazanım elemanlarının verimleri %40 ila %70 arasında değişmektedir. Isı geri kazanım ünitelerimizin verimleri her model için ayrı olarak verilmektedir. Standart imalat defrost sistemini içermemektedir. Ancak talep üzerine plakalı eşanjörlere alın ve by-pass damperleri ilavesi suretiyle defrost sistemi eklenebilmektedir.

Isı geri kazanım ünitelerinde plakalı eşanjörde karlanmadan dolayı meydana gelen basınç kaybı artışını algılayan bir iki konumlu diferansiyel basınç şalteri ve damperlere kumanda için bir adet iki konumlu damper motoru ilave edilmektedir. Karlanma neticesi basınç kaybı önceden belirlenen seviyenin üzerine çıktığında diferansiyel basınç şalteri iki konumlu damper motorunu harekete geçirip alın damperini kapatmakta ve aynı zamanda by-pass damperini açmaktadır. Buzlanma giderildikten sonra da damperler eski konumuna gelmektedir. Isı geri kazanım elemanının egzost havası çıkış tarafında standart ekipman olarak bir yoğuşma tavası ile damla tutucu bulunmaktadır.
Isı geri kazanım ünitelerimizin dış hava giriş tarafında EU2 sınıfı  panel filtreler kullanılmaktadır. Kızaklar üzerine monte edilmiş bu filtrelere müdahale etmek için yan kapakların açılması yeterlidir. Filtreler yıkanabilir ve tekrar kullanılabilir modeldedir.
Isı geri kazanım ünitelerimizde standart olarak kabin, egzost ve taze hava vantilatörleri ve plakalı ısı eşanjörüne ilaveten dış hava tarafında EU2 panel filtre, kondens kabı ve damla tutucu bulunmaktadır.
Ancak aşağıdaki aksesuarlar talep üzerine cihaz ile birlikte, fabrika montajlı olarak verilebilmektedir.

* Elektrikli ısıtıcı,                 
* Sulu batarya,                                                                                                                             
* Hız anahtarı,* Defrost için tek milden kumandalı alın ve by-pass damperi
* Otomatik defrost için diferansiyel basınç şalteri,
* Otomatik defrost için 220V veya 24V ile çalışan iki konumlu damper motoru,
* Taze hava girişinde kanatları ters yöne hareketli damper ve damper motoru,
* Standartlardan daha yüksek verimli eşanjör veya seri tarzda iki eşanjör,
* EU2 haricinde filtre (filtre değişikliği kabin konstrüksiyonunda da değişiklik gerektirmektedir),
* Daha büyük hava debileri ve ısıtıcı-soğutucu batarya içeren uygulamalar.